כלא אלקטרז

שתפו עם אחרים!

כלא אלקטרז- הכלא המפורסם בעולם


ממוקם על אי קטן במפרץ סאן פרנסיסקו, בית הכלא המפורסם בעולם החל לפעול בכלל כמבצר צבאי, ועם השנים עבר לא מעט גלגולים. כיום הוא אתר היסטורי מרשים בעוצמתו, עם מגוון עשיר של סיורים. אז מה הסיפור של כלא אלקטרז?

קצת היסטוריה על כלא אלקטרז

במפרץ סן פרנסיסקו ישנו אי בשם “אלקטרז” ועליו נמצא כלא אלקטרז (Alcatraz), הידוע בכינוי “הסלע” (The Rock). כלא אלקטרז הינו כלא עתיק, אשר פעל קרוב ל-30 שנה וזכה בספר שיאי גינס לתואר “הכלא השמור ביותר בעולם”.

בראשיתו, האי אלקטרז שימש כבסיס צבאי, בשל מיקומו האסטרטגי בכניסה למפרץ סן פרנסיסקו ואף שימש כמתקן כליאה תחת חסותו של צבא ארצות הברית.
בשנת 1933 הוחלט כי בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בתפעולו, יועבר הכלא לשליטה פדרלית אז הוחלט להפוך אותו לכלא אזרחי, וכך בתאריך 11 באוגוסט 1934 פתח כלא אלקטרז את שעריו מחדש.

במהלך שנות פעילותו, הוחזקו בו אסירים רבים, מבין המפורסמים שבהם תמצאו את אל קפונה, רוברט פרנקלין סטראוד “איש הציפורים” ואלווין קרפיס, שהיה האסיר הוותיק ביותר בכלא.
האסירים בו לא נשפטו להגיע לאלקטרז ישירות, אלא “הרוויחו” את השהות בכלא הזה בדרך כלל עקב התנהגות רעה במקומות אחרים. באופן תיאורטי אפשר היה לצאת מהכלא הזה למתקני כליאה “טובים” יותר על בסיס התנהגות טובה, אבל מדובר היה באירוע די נדיר.

כלא אלקטרז במבט מהים
מבט על כלא אלקטרז. צילום: טיולים מעבר לקשת

השמירה בכלא הייתה קפדנית ביותר ולא נרשמו ממנו בריחות מוצלחות. הוא נחשב בזמנו לכלא שבלתי אפשרי לברוח ממנו, עקב מיקומו על האי אלקטרז, המוקף מים. הכלא היה עד כדי כך שמור שבכדי למנוע כל ניסיון בריחה ממנו, הסוהרים ובני משפחותיהם התגוררו על האי בסמוך לכלא.

במשך השנים, שלושים ושישה אסירים ניסו להימלט מהכלא ב- 14 ניסיונות בריחה שונים. חלקם נורו ונהרגו או טבעו והשאר נלכדו מחדש והוחזרו אל הכלא.
סיפור הבריחה המפורסם ביותר התרחש ביוני 1962 כאשר שלושה אסירים נעלמו מתאיהם. הם היחידים שהצליחו להעלם מאלקטרז ועד עצם היום הזה לא התקבל שום מידע ממשי על מיקומם (ישנם עוד 2 אסירים שגופתם אינה נמצאה מעולם, אך הם מוגדרים כמתים). רוב הסיכויים שהם מצאו את מותם בטביעה או מחוסר מזון, אך רשמית הם הוגדרו בכלא כ’נעדרים’ עד סגירתו בשנת 1963, מפני שאי אפשר להוכיח את מותם בוודאות. לאחר הבריחה, כוחות מיוחדים וה-FBI  איתרו במפרץ שליד האי רפסודה מאולתרת העשויה ממעילי גשם מנופחים ועצים, אך האסירים עצמם מעולם לא נמצאו. על בריחה זו בוסס תסריט הסרט “הבריחה מאלקטרז”.

באופן כללי, סיפורו של כלא אלקטרז, ניסיונות הבריחה הנועזים ממנו והאסירים ששהו בו היוו השראה לסרטים, סדרות וספרים, כאשר המפורסמים מבניהם הם: “רצח מדרגה ראשונה” בכיכובם של קווין בייקון וכריסטיאן סלייטר, “איש הציפורים מאלקטרז” על בסיס ספר בשם זה; “הפריצה לאלקטרז”בכיכובם של שון קונרי וניקולס קייג’; “הבריחה מאלקטרז” בכיכובו של קלינט איסטווד וסדרת הטלוויזיה “אלקטרז”.

ב- 21 במרץ 1963 סגר כלא אלקטרז את שעריו לאור העלויות הגבוהות שנבעו מעצם היותו של הכלא ממוקם על אי וגם עקב בעיות של זיהום מי המפרץ בעקבות הזרמת שפכים מהכלא.

לאחר הרבה דין ודברים, שכללו הצעה להפוך את האי לקזינו, השתלטו אינדיאנים על האי והחזיקו בו קרוב לשנתיים, עד בשנת 1971 האי נשאר נטוש ושלטונות ארצות הברית לקחו עליו את החסות בחזרה. כיום הוא תחת הפיקוח של רשות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית.


ביקור בכלא אלקטרז

ביקור בכלא אלקטרז הוא חוויה מרתקת ועקב הביקוש הרב, מומלץ לתכנן את הביקור באי, כולל ההפלגה אליו, מראש. אפשר להיות ספונטניים אבל סביר להניח שאם תמצאו כרטיסים בסמוך למועד ההגעה שלכם, הם יהיו יקרים בהרבה, בטח בעונת הקיץ שהיא עונת השיא.

מה העונה המומלצת לביקור באלקטרז:

מבחינת עומס מבקרים עדיף להגיע בחודשי החורף. אם להיות יותר מדוייקים אז השבועיים הראשונים של נובמבר והשבועיים הראשונים של דצמבר הם עדיפים. ובשאר חודשי החורף, כלומר ינואר עד מרץ- מתי שתרצו (אך קחו בחשבון שסן פרנסיסקו קרה מאוד וצריך להתארגן על לבוש בהתאם, עוד נגיע לזה בהמשך).
אם עומס האנשים לא מאיים עליכם, אז מבחינת מזג האוויר חודשי האביב (אפריל- מאי) וחודשי הסתיו (ספטמבר- אוקטובר) הם האידיאליים יותר לביקור.
באופן מפתיע דווקא בחודשי הקיץ תמצאו במפרץ ימים ערפיליים וקרירים לעיתים. אז בכל זאת חודשי הקיץ הם המבוקשים ביותר ומומלץ להזמין כרטיסים כמה שבועות (לפחות) מראש.
שימו לב: ישנם חגים לאומיים ומקומיים בהם האתר סגור.
למידע נוסף על זמנים מומלצים לביקור באלקטרז לחצו על הקישור.

כמה זמן להקדיש לביקור באלקטרז:

ובכן, אין הגבלת זמן על השהייה באי. המעברות הלוך וחזור עורכות כרבע שעה לערך לכל צד ויוצאות כל חצי שעה עד שעה מרציף מספר 33, תלוי בעונה כמובן.
במעמד רכישת הכרטיסים אתם קובעים את שעת ההגעה אל האי, אך שעת החזרה ממנו תלויה בכם, תוכלו להגיע במעבורת הראשונה של הבוקר ולעזוב במעבורת האחרונה של הערב (או כל מעבורת בין לבין שתבחרו). שימו לב כמובן שאם רכשתם סיור מודרך מעבר לסיור הרגיל של האוזניות בתוך בית הכלא עצמו, אז תוסיפו את זמן הסיור לזמן השהות הכולל.
הזמן הממוצע בו שוהים באי הוא בדרך כלל שלוש שעות (כולל ההפלגות).
שימו לב: יש להגיע לרציף 33 כחצי שעה לפחות לפני השעה הנקובה על הכרטיס.
ללוח הזמנים המתעדכן של מעבורות לאלקטרז לחצו כאן.

סוגי סיורים באי אלקטרז:

ישנם מספר סוגי סיורים באי, תלוי בעונה וביום בשבוע. כמו למשל סיורי היום היוצאים באופן תדיר או סיורי הלילה הזמינים רק בימים נבחרים. כמו כן גם סיורי ריינג’רים לפי נושאים כמו למשל בעקבות ציפורים, או בעלי חיים, או סיור מאחורי הקלעים הלוקח למקומות שסיור האוזניות הרגיל לא מגיע אליהם ועוד.
שימו לב כי לחלק מהסיורים ישנן הגבלות גיל וימים או שעות ספציפיות.
מומלץ להתעדכן באתר על תוכן ואופי הסיורים באלקטרז ועל סמך זה לבחור את הסיור המתאים ביותר עבורכם בהתאם לצרכים שלכם, לזמנים המוצעים ולמחירים. לכל המידע על סיורים בכלא אלקטרז לחצו על הקישור.

כמה עולה כרטיס לאלקטרז:

שימו לב כי המחירים משתנים בהתאם לסוג הסיור, גיל המבקרים ועוד. הכרטיס הסטנדרטי כולל בתוכו תשלום על מעבורת הלוך חזור ואת סיור האוזניות המפורסם. למי שאינו מעוניין בסיור עם האוזניות, ניתן לקבל החזר על חלק זה באי עצמו בדלפק שירות הלקוחות. אבל אנחנו ממש לא ממליצים לוותר על החוויה של סיור האוזניות המפורסם של אלקטרז.
ישנן גם חבילות מחירים מיוחדות לקבוצות ולמשפחות. את פירוט מחיר כניסה לאלקטרז תמצאו בקישור.
ילדים מתחת לגיל 4 חינם ואינם נדרשים בכרטיס.

רכישת כרטיסים לאלקטרז:

ניתן לרכוש כרטיסים אונליין באתר הרשמי של שירותי המעבורת אל האי אלקטרז, דרך הטלפון או ברציף 33 עצמו, הרציף ממנו יוצאות המעבורות אל האי. כאמור, זכרו כי ישנן לא מעט מפעילי מעבורות המציעים סיורים אל האי אך הם אינו מורשים לעגון באי, אלא רק לעבור בסמוך אליו ולעשות שייט סביב האי.
Alcatraz Cruises היא החברה הרשמית אשר מפעילה מעבורות לאלקטרז המורשית לעגון על האי וזה הוא האתר הרשמי של מעבורת לאלקטרז וכרטיסי כניסה אל האי.
באופן כללי אנחנו מאוד ממליצים על רכישה מוקדמת ככל האפשר.
רכישה אונליין– מאוד פשוטה: בוחרים תאריך, כמות והרכב המשתתפים, משלמים אונליין באופן בטוח ומקבלים כרטיסים אלקטרוניים.
רכישה טלפונית– אפשר להתקשר למספר +1.415.981.ROCK למוקד ההזמנות הפועל 7 ימים בשבוע בין השעות 9:00 עד 17:00 (שעון פסיפי מקומי).
רכישה במקום– אפשרות נוספת היא לרכוש כרטיסים ברציף 33 עצמו, אך זה פחות מומלץ כי הסיכוי לרכישה “על המקום” הוא די קלוש.
שימו לב כי בהגעה לרציף תתבקשו להציג את הכרטיסים שרכשתם טרם ההגעה (מומלץ או להדפיס או להוריד אותם למכשיר הנייד שלכם) כמו גם תעודה מזהה.

הגעה אל רציף 33 וחניה:

ישנן כמה אפשרויות הגעה לרציף 33 למעבורת אל האי אלקטרז, אך שימו לב כי אין חניה ברציף 33 ממנו יוצאות המעבורות.
מה שכן אפשר לעשות זה לנסות למצוא חניה ברחובות הסמוכים, אבל זה מצרך די נדיר והתשלום על החניה יכול להגיע עד ל- 6$ לשעה. יתרה מכך, ישנן הרבה פריצות לרכבים באזור הזה ספציפית. אפשר גם לחנות בחניונים הפזורים בסביבה, אך גם כאן מדובר בעלויות לא משתלמות של עד 60$ ליום.
ההמלצה שלנו היא להגיע אל רציף 33 בתחבורה ציבורית כזו או אחרת. כאן תמצאו מידע על הגעה לאלקטרז בתחבורה ציבורית.
בקישור הבא תוכלו למצוא מיקומי חניונים בסמוך לרציף 33.

מה ללבוש לביקור באלקטרז:

מזג האוויר באלקטרז הוא די לא יציב ויכול להשתנות תוך כדי הביקור עצמו מספר פעמים. ההמלצה שלנו- לבשו שכבות. כמובן נעלי הליכה נוחות (להליכה מרובה) ובגדים קלים שאפשר להוריד וללבוש בהתאם לשינויי מזג האוויר. בחודשי החורף כדאי גם להצטייד במעילי גשם חד פעמיים (ניתן לרכוש ברציף 33 ועל האי עצמו).
מוזמנים להציץ בהמלצות לאיך להתלבש לביקור באי אלקטרז באתר של האי.

ציוד אישי:

שימו לב כי אם אתם עם עגלה, אין מניעה להסתובב איתה על האי או במעבורת, אך אין אפשרות להשאיר את העגלה בחניה ייעודית לכך.
כמו כן, כל מבקר ראשי לשאת תיק גב אישי אחד בלבד. חל איסור על מזוודות, צידניות או תיקים גדולים.
שימו לב מה תכולת התיק שלכם, יכול להיות שיערכו בו בדיקה ביטחונית שגרתית.

אוכל ושתיה על האי אלקטרז:

על האי עצמו ישנו אזור פיקניק מוגדר על הרציף וזה המקום היחיד בו מותר לאכול. בקבוקי מים מותרים בכל חלקי האי.
המלצה אישית שלנו- נצלו את השהות על האי נטו לסיור בכלא אלקטרז ולא לזמן פיקניק. לכן אנחנו ממליצים לאכול טרם ההגעה. אם המעבורת שלכם אינה המעבורת הראשונה של היום, הגיעו כמה שעות טרם השעה הנקובה על הכרטיס ותהנו משלל המסעדות על רציף 39, רציף הדייגים המפורסם הסמוך לרציף 33 ממנו יוצאת המעבורת אל האי.

נגישות באלקטרז

החוויה עצמה מונגשת מתחילתה ברציף 33 ועד סופה, כולל רכב סיור מונגש על האי אשר יוצא בשעות קבועות. אך שימו לב כי אין אפשרות להשאיל כיסאות גלגלים בשום שלב שהוא.
ההתנהלות על האי כרוכה בהליכה מרובה. מרציף העגינה בהגעה אל האי ועד מעלה האי מדובר על הליכה של בערך 4 ק”מ בדרך מעט תלולה אשר משווים אותה לטיפוס לבניין בן 13 קומות! אז בואו מוכנים עם נעלי הליכה נוחות, במידת הצורך הצטיידו במקלות הליכה או כל אביזר שיסייע למי מכם שזקוק לטיפה עזרה.
למי שזקוק לעזרה קצת יותר נרחבת, האי מציע שירותי הסעות מהנקודה הנמוכה של האי עד לטופ שלו.
גם חיות שירות מורשות להגיע אל האי, עזרים לכבדי שמיעה, קיימת האפשרות לבקש תרגום לשפת סימנים ועוד.
כאן תמצאו את המידע המלא על נושא נגישות באלקטרז ובקישור הזה תמצאו את כל המידע הרלוונטי על שירות השאטלים וההסעות בתוך אלקטרז.

תאי מעצר בכלא אלקטרז
מסדרונות כלא אלקטרז. צילום: שרון כהנא

סיכום- למה לצפות כשמגיעים לביקור באי אלקטרז:

בכללי, המלצה שלנו היא לא לתכנן את הביקור באי ליום ההגעה שלכם לסן פרנסיסקו, וגם לא ליום העזיבה.

ההגעה אל האי נעשית באמצעות מעבורת שעורכת כ- 15 דקות שייט לערך ויוצאות מרציף מספר 33, הצמוד לרציף הדייגים המפורסם. בזמן ההפלגה הקצרה אל האי ובחזרה ממנו תוכלו ליהנות מהנוף של קו השמיים של סן פרנסיסקו ולהתפעל מהגשרים הסובבים את המפרץ.

עם ההגעה לאי תקבלו הסבר ראשוני מריינג’ר של רשות הפארקים הלאומיים ומשם, במידה ולא הזמנתם סיור מודרך מראש, תתחילו את הסיור העצמאי שלכם עם אוזניות אישיות. זהו סיור מרתק ומעניין אשר מסופר על ידי אסירים מפורסמים וסוהרים מהכלא עצמו ובמהלכו של הסיור תכנסו לתאים, תסיירו במתחמי הכלא, בחצר העצירים ואף במגורי הסגל. אל תוותרו על סיור האוזניות המפורסם של אלקטרז! כן, הולכים לא מעט, אבל זה פשוט שווה את זה!

ואם כבר זמנים, אז שעות תחילת הסיורים ויציאת המעבורת הראשונה מרציף הדייגים משתנות מעונה לעונה, כמו גם שעות המעבורת חזרה אל האי וכמובן תלויות גם בביקוש.

בהתאם לשעת יציאת המעבורת שלכם או החזרה שלכם מהאי, אנחנו ממליצים גם לתכנן ביקור ברציף הדייגים המפורסם, ליהנות מהופעות רחוב, חנויות מיוחדות, תצפית על אריות ים וליהנות ממסעדות דייגים איכותיות.

עקב הפופולאריות הרבה של האי, מומלץ להזמין כרטיסים לביקור באי (כולל ההפלגה אליו) מספר ימים ואפילו שבועות מראש. בחודשי הקיץ, מומלץ להזמין לפחות כשבועיים מראש.

הנוף מחצר העצירים בכלא אלקטרז
חצר העצירים של כלא אלקטרז. צילום: שרון כהנא


לאתר הרשמי של מפעילת המעבורות הרשמית אל האי אלקטרז.

לאתר הרשמי של אלקטרז מטעם רשות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית.


רוצים שנעזור לכם לתכנן את הטיול הבא שלכם לארצות הברית? השאירו פרטים ונשמח להגשים לכם חלום
    שתפו עם אחרים!